Kaza, geçen yıl 30 Haziran'da Bulak Kavşağı'nda meydana geldi. Dönemin Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlu A. E. G.'in kullandığı 45 B 5576 plakalı otomobil, Safranbolu yönüne giderken kavşaktan yola çıkan S. P. yönetimindeki 78 AH 435 plakalı otomobile çarptı. Kazada S. P. ile eşi B. P. yaşamını yitirdi, A. E. G. ve yanındaki B. E. (20) yaralandı.

Ekran görüntüsü 2023-08-29 130038
37 GÜN TUTUKLU KALDI
Tedavisinin ardından taburcu olduktan sonra gözaltına alınan A. E. G., tutuklandı. Ancak, avukatının itirazıyla 37 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakkında 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kazanın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda S. P. geçiş üstünlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle 8/6 oranla, A. E. G. ise hızının saatte 127 kilometre olması nedeniyle, hız sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle 8/2 oranla kusurlu olduğu tespit edildi. Dava sürerken Karabük Valisi Fuat Gürel, son Valiler Kararnamesi ile mülkiye başmüfettişliğine atandı.
İNDİRİMLİ HAPİS CEZASI
Davanın karar duruşmasında A. E. G. 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan, suçun işleniş biçimi, meydana gelen zararın ağırlığı ve sanığın kusur oranı göz önüne alınarak, 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın geçmişi, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar dikkate alınarak, cezasını 2 yıl 11 aya düşürdü. Mahkeme, A. E. G. hakkında adli kontrol uygulamasının da kaldırılmasına hükmetti.
KAZA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI
Bu arada, dava sonuçlandıktan sonra da kazanın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, A. E. G. kullandığı otomobilin ana yolda ilerlediği sırada, kavşaktan çıkan S. P. idaresindeki otomobile çarptığı anlar yer aldı.
ÖLEN ÇİFTİN OĞLUNA ÖDEME EMRİ
Kazada ölen S. P. ve B. P. oğlu E. P.'a, babasının kazada 8/6 oranla kusurlu sayılması nedeniyle, A. E. G. otomobilinde meydana gelen 174 bin 258 TL'lik hasar için ödeme emri geldi. Kastamonu İcra Dairesi'nden gelen ödeme emrinde, hayatını kaybeden S. P. yasal mirasçısı olması sebebiyle E. P.'ın ödeme yapması gerektiği belirtildi. İcra dairesinden gelen yazıda ödemenin yapılmaması halinde 7 gün içinde icra işlemlerine başlanacağı belirtildi.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı