Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Bolu’da olası deprem ve afetlerde görev alması için farklı kurum ve kuruluşlardan gönüllülerin katılımı ile arama kurtarma ekipleri kuruldu. Kentte kamu çalışanlarının yanı sıra özel sektörde çalışan gönüllülerin de yer aldığı 22 arama kurtarma ekibi resmi olarak kuruldu. Afetlere anında müdahale etmek ve görev almak için kurulan arama kurtarma derneklerinden 8 tanesi Bolu Valiliğinin desteğiyle Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğünün hibe programına alınarak 4 milyon 872 bin TL’lik malzeme desteği sağlandı. 17 Temmuz Spor Salonunda düzenlenen malzeme teslim törenine Bolu Valisi Erkan Kılıç, AFAD Sivil Toplumla İlişkiler ve Rehabilitasyon Daire Başkanı Abdulkadir Tercan ile daire müdürleri ve arama kurtarma ekipleri katıldı.
Törende konuşan Vali Kılıç, Kahramanmaraş merkezli depremde binlerce binanın yıkıldığını belirterek, “Bu kadar büyük bir depremin ardından bu kadar kısa sürede kalkması mümkün değildi. Orman yangınlarına karşı da eleştiriler oldu ama havadan mücadele için hava araçları alındı, kiralandı. Devletimiz o kadar güçlü ki en ufak bir yangına dahi helikopter ve uçak gönderiyor. Bunlar devletin ne kadar güçlü olduğunun göstergesi. Bolu’da bulunan vatandaşlarımız depremden sonra çok büyük fedakarlıklarda bulundu. Gerçekten her ile yardım yaptık. Bolu da bir deprem bölgesi ve afetlere müdahale için ne kadar ekip var diye baktım ve yok denecek kadar az olduğunu gördük. AFAD ile birlikte tüm il genelinde ilçelerle birlikte arama kurtarma derneklerinin kurulması gerektiğini fark ettik ve hemen çalışmalara başladık. Bolu’da 22 tane arama kurtarma derneği kurduk. Eğitimleri de AFAD tarafından verildi.” dedi.
Törende Vali Kılıç, malzeme desteği için katkı sağlayan firmalara teşekkür belgesi vererek ekiplerin stantlarını gezerek bilgiler aldı. 

Editör: Manşet67 Haber