CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TTK’ya işçi alım süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yavuzyılmaz, işçi alımı için verilen rakam kadar emekliliğin olduğunu belirterek AK Parti hükümetine seslendi. İşçi alımlarında yabancı uyruklu vatandaşların başvuruda yer almalarını da bir kez daha eleştiren Yavuzyılmaz, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: 

“KURADAN ÇIKAN ADAYLAR ÇEŞİTLİ GEREKÇELERLE ELENİYORLAR”

Başkan Tekin'den Berat Kandili mesajı... Başkan Tekin'den Berat Kandili mesajı...

“AK Parti 2000 pano ayak üretimi işçi alma sürecinin sözünü verdiği andan bugüne kadar geçen süre içinde neredeyse aynı sayıda maden işçisi emeklilik hakkı kazanmış durumda. Dolayısıyla buradan anlıyoruz ki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun büyütülmesi değil var olan küçültülmüş yapısı korunmak isteniyor. O da Türkiye TaşKömürü Kurumu'nun kapanma sürecine doğru AK Parti eliyle hızlı bir şekilde götürüldüğünün bir ispatı durumunda. Çeşitli gerekçelerle kuradan çıkan adaylar da eleniyorlar. Bu da objektif bir şekilde mi eleniyorlar? Yoksa yine AK Parti elliyle burada bir soru işareti mi ortaya çıkarılıyor? Bunu da zaman içinde itirazı olan kurada çıktığı halde elenen gençlerden bunları duyuyor ve ilerleyen süreçte göreceğiz. 

“2 BİN İŞÇİ ALIMI YETERSİZ”

Daha önce söylemiştik işe başvuru şartlarının arasında Türk vatandaşlığı şartının bulunmaması bir krize yol açmıştı. Bir Afgan vatandaşı önce Türk vatandaşı da değildi. Kuraya girecekler listesinde yer uyarınızla çıkarılmıştı. Daha sonra kesinlikle böyle bir Türk vatandaşı olmayanlara müsaade edilmeyecek diye ifade edildi. Ancak kuraya girecekler listesinin birinci sırasındaki bir Mısır vatandaşı. Çok kısa bir süre önce Türk vatandaşlığına geçirilip ikametgahını da yine kuradan çok kısa bir süre önce Zonguldak'a aldırılıp adeta böyle adrese teslim bir şekilde neredeyse kuradan çıkarılmış olduğu yönünde büyük bir soru işareti oluşmuştu. Yakın yürüme mesafesinde olan Zonguldaklı gençler işsizken Türkiye'yi binlerce kilometre mesafedeki ülkelerden gelen kişilerin TTK'da işbaşı yapması Zonguldak'ı AK Parti'nin nasıl gördüğünü bize gösteren bir örnek durumunda. 2000 işçi alımı yetersizdir. Bu Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu büyütemeyecek. Ve kısa bir süre sonra tekrar hızla küçülme sürecine girecektir. O nedenle her yıl emeklilik hakkı kazanan maden işçisi sayısı kadar mutlaka işçi alımı Ve bunun evvelinde de biz 5000 işçi alınmasını söylüyorduk. 2000 işçi alımının akabinde de hızlı bir şekilde 3000 maden işçisinin daha alınması gerekiyor.” dedi.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı