Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Ereğli ilçesi sahilinde müsilaja benzetilecek şekilde denizde kirlilik olduğuna dair yerel basında çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, incelemelerde sahil şeridinde söz konusu kirlilik unsuruna rastlanmadığı belirtildi.

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle: “İlimiz yerel basınında, Kdz.Ereğli İlçesinde sahil mevkiinde müsilaja benzetilecek şekilde denizde kirlilik olduğuna dair 13/04/2023 tarihinde haberler yer almıştır.

Söz konusu yerel basın haber üzerine İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından 13/04/2023 ve 14/04/2023 tarihlerinde bahsi geçen bölgede incelemeler gerçekleştirilmiştir.

13/04/2023 tarihinde yapılan incelemeler sonucunda yerel basın haberinde belirtilen şekilde ve yoğunlukta olmamakla birlikte kaynağı ve muhteviyatı bilinmeyen kirlilik unsuruna rastlanmıştır. Söz konusu durumun ilçenin belli bölgelerinden gelen ve denizle bağlantısı bulunan yağmur suyu kanallarından kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğuna dair İl Müdürlüğümüzce değerlendirme yapılmıştır. 14/04/2023 tarihinde yapılan incelemelerde de sahil şeridinde söz konusu kirlilik unsuruna rastlanmamıştır.

Ayrıca konu ile ilgili olarak Kdz.Ereğli Belediye Başkanlığına ilk önce şifai olarak sonrasında da yazılı olarak gerekli çalışmaların yapılması konusunda İl Müdürlüğümüzce bildirim yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz tarafından, yerel basın haberinde bahsi geçen konu ile ilgili olarak denetimler sıklıkla sürdürülecektir.”

Editör: Can Özkan Kayabaşılı