AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Erdemir'in endüstri bölgesi ilan edilmesine yönelik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenleyen Bozkurt, gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. Ereğli'nin menfaatine olmayan hiçbir şeyin arkasında olmayacaklarını, Erdemir'in yatırım yapacaksa, istihdamı bölgeden sağlayacaksa, devlete ve belediyeye vergilerini ödeyecekse endüstri bölgesi olabileceğine değinen Bozkurt, şu ifadelere yer verdi: 
"Ereğli'nin menfaatlerine uygun olan birşeye uygun olmayan birşeye hayır deriz. Erdemir güzide bir kuruluşumuz. Türkiye'nin ilk 5'i içerisinde. Erdemir endüstri bölgesi talep ederken yatırım yapma sözü veriyorsa Ereğli'de istihdam sözü veriyorsa ve bu sözü bölgemizden sağlama noktasında mutabakat olarak ortaya koyuyorsa belediyemizin bu noktada kaybını ortadan kaldıracak nitelikte kesin, net mutabakata varılabiliyorsa ve Ereğli'nin sosyal gelişimine katkıda şuan için Erdemir bu noktada işler ortaya koyuyor mu koymuyor, koyması lazım. Biz bu görüşlerimizi OYAK Genel Müdürüne de söyledik. Endüstri bölgesi bu görüşmede gündeme gelmedi. Bu daha yeni bir mevzu, gündeme gelişi 1 aylık süre. Ereğli'nin menfaatine olmayacak hiçbir şeyin arkasında durmayız. 
Eğer Erdemir endüstri bölgesi olarak yatırım yapmak istiyorsa bu konuda net çözümleri ortaya koyuyorsa, istihdamı arttıracak net bulgular ortaya koyuyorsa Ereğli Belediyesi'nin gelir kaybını ortadan kaldıracak nitelikte çözümler ortaya koyuyorsa, biliyorsunuz Erdemir'in bir sürü arazileri var. Arazilerle ilgili Ereğli'ye dönük projeler anlamında gerek belediyeye gerek hazineye devir etme anlamında ifade ediyorsa olabilir. Vergi ödemeyeyim, hazine arazilerini alayım, belediyeye ödeme yapmayayım gibi bir teklifin hiçbir zaman arkasında olmayız. Açık ve net söylüyorum. Bu görüşümüzü de her platformda söyleriz. Bir dönem konuşup 3 dönem susan taraf olmayız. Bazıları görüşme yapıyorlar açıklasınlar,  bizim ne konuştuğumuz ortada. Biz Ereğli menfaatleri dışında hiçbir olgunun oluşumun içerisinde olmayız. Bu konuda bize böyle bakıyorum aba altından alakasız şekilde benzetmeler olan menfaatsel yaklaşımlar içerisinde olduğumuza yönelik paylaşımlar var. 
Her hangi bir şekilde kendine menfaat elde eden namerttir. Erdemir'in sıkıntısını hava kirliliğini onu bunu çeken Ereğli halkı. Ereğli'nin menfaatinin dışında başka bir bölgeye de bir söz veriliyorsa bu sözün kesinlikle dışında dururuz, böyle bir şeyi engelleme noktasında gerekeni yaparız. Yapılacaksa herşey Ereğli için. Ereğli bu bölge için sınırlı. Buradaki insanlar sıkıntıyı çekiyorlar. OYAK Genel Müdürüne anlattık o da bizi güzelce ağırladı. İşçi alımları ile ilgili bölgenin hassasiyeti var. Kendi bölgemizdeki insanlar dışarıya gidiyorlar, gitmesinler burada çalışsınlar, niye gidip dışarıda çalışsınlar. Kardemir diyor ki işçi alımında oturma şartı koyuyor, onlar koyuyor da biz koymayacağız mı? Biz kendi hakkımızı hukukumuzu korumayacak mıyız? OYAK Genel Müdürü de bu konunda hak verdi. Kısa ve öz şunu söylüyoruz Ereğli'nin menfaatlerinin dışında hiçbir şeyin içerisinde olmayız. Bu mücadeleyi en üst seviyede veriyoruz. Kavga ortamı olmadan, sen ben işine girmeden siyasi argümanları bir kenara bırakarak Ereğli için bu birlikteliği de sağlarız." dedi.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı