Milletvekili Dr. Eylem Ertuğ Ertuğrul 'Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından gök gürültülü sağanak yağış Zonguldak, Bartın, Karabük başta olmak üzere birçok kentimizi vurdu. Sağanak yağış nedeniyle Karabük-Zonguldak Zonguldak Ereğli karayolunda heyelanlar meydana geldi. Sel felaketinden en çok etkilenen Kdz. Ereğli ilçemiz Çaylıoğlu bölgemizde maddi hasar meydana geldi. Kdz Ereğli Subaşı, Bölücek bölgelerinde , Kozlu ,Devrek ve Gökçebey ilçelerimizde ve daha bir çok köyümüzde, beldelerimizde ciddi maddi hasarlar olduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Bölgedeki keşif çalışmalarına katıldık, vatandaşımızın yanında olduk, sorunları yerinde tespit ettik. Bölgelerimize hala ziyaretlerimize devam ediyoruz.' Dedi.

'' Her yıl yoğun yağış yaşanan her dönemde bu yağışların bir felakete dönüşmesi ve maddi manevi kayıplara yol açması bölge halkını son derece yıpratmıştır. Bu çerçevede;

1) 8-9 Temmuz 2023 tarihlerinde Batı Karadeniz’de Zonguldak ilimizi de içine alan 10 ili etkisi altına alan yoğun sağanak yağış sonrasında yaşanan sel felaketi dolayısıyla; Zonguldak ve ilçelerinde toplam maddi zarar ne kadardır?

2) Sel felaketi sonucu, Zonguldak – Ankara yolu sağanak nedeniyle, Zonguldak – İstanbul yolu da heyelan sebebiyle ulaşıma kapatılmıştır. Bununla beraber bir çok köy yolu da ulaşıma kapanmıştır. Köprülerde çökmeler yaşanmıştır. Bu zararların büyüklüğü ne kadardır? Zararların karşılanması için ne kadar ödenek ayrılmıştır?

3) Yaşadığımız sel felaketi sonucunda Zonguldak – Karabük tren yolu hattının Çaycuma-Saltukova Akyamaç mevkiindeki tren raylarının altında toprak kayması meydana gelmiştir. Bu durum, oradan geçmekte olan bir inşaat mühendisi vatandaşımıztarafından fark edilmiştir. Bu tren yolundaki hasarın tespiti için bakanlığınızca birçalışma başlatılmış mıdır?

4) Benzer bir durumda yolları ve köprüleri daha güvenli ve doğal afetlere karşı daha korunaklı hale getirmek için bir çalışma yapılacak mıdır?

5) Trafo merkezlerinin de su altında kalmasıyla birlikte Çaycuma, Gökçebey, Devrek ve Kdz. Ereğli’nin bir kısmına geçici süreliğine enerji verilememiştir. Benzer bir durumda enerji akışının kesilmemesi ve bölgedeki halkın mağduriyetinin önlenebilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Bu hususta Bakanlığınızın bir acil eylem planı var mıdır?

6) Çaydeğirmeni beldesi ve köylerinin ulaşımını sağlayan Bük Köprüsü ile İslamköy Köprüsü de hasar almıştır. Bu ve bunun gibi Zonguldak ilimizin ilçe ve köy yolları bağlantılarında bulunan köprülere dair Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir? Bu bağlamda bakanlığınızın söz konusu kalemler için harcadığı bütçe ne kadardır?

7) Hangi derelerde taşkınlar oluşmuş, hangi yollar kullanılamaz hale gelmiştir? Bakanlığınızca bunların tespiti tamamlanmış mıdır?

8) Dere yataklarında yapılaşmayı engellemek için çıkarılan, 09.07.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan derelerin üzerinin zaruri haller haricinde kapatılmasını yasaklayan genelgeyi uygulamaya ilişkin bir çalışmanız var mıdır?

9) Dere ıslah ve temizleme çalışmaları bölgemizde düzenli olarak yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise buna ilişkin bakanlığınızın bir raporu var mıdır?

10) Altyapı tamir, onarım, güçlendirme için ayrılan ödeneğin dağılımında hangi kriterler gözetilmiştir?

11) Zonguldak ve ilçelerinden kaç vatandaşımız sel dolayısıyla, sel yardımı başvurusunda bulunmuştur? Bunların kaçına olumlu dönüş yapılmıştır?

12) Ayrılan ödeneğin ödeme koşul ve kapsamı nedir?

13) Tespit edilen ve edilecek zararların kamu bütçesinde oluşturacağı yük ne kadar olacaktır?

14) Bölgemizde sık sık yaşanan sel, su baskını ve heyelan gibi doğal afetlere önlem alınması amacıyla Bakanlığınız tarafından belediyelere ödenek aktarılmakta mıdır?

15) Yoğun yağışların sele dönüşmemesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için Bakanlık olarak bundan sonra neler yapacaksınız? Benzer sel felaketlerinin yaşanmaması için gereken tedbirler alınacak mıdır? Seli önlemek için gereken yatırımlar hızla yapılacak mıdır?”

Ertuğrul, Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde ise genel çerçevede 2019 yılında Batı Karadeniz Havzası Taşkın Planı’nda Zonguldak için öngörülen önlemlerin kaçının alındığına, kaçı için çalışma yapıldığına, alınmayan önlem var ise neden alınmadığına, oluşan zararların nasıl giderileceğine ilişkin sorular yöneltti.

Editör: Can Özkan Kayabaşılı