Deprem bölgesinden madencilere selam getirdiğini söyleyen Bayraktar, maden işçilerinin önemine değindi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’ne geldi. Maden işçileri ile bir araya gelen Bakan Bayraktar, -170 koduna indi. Bakan Bayraktar -170 kodunda maden işçileri ile aynı sofraya oturarak yemek yedi.  
Bakan Alparslan Bayraktar’ın yanı sıra; AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Saffet Bozkurt, Muammer Avcı, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit ve müessese müdürleri, iş yeri temsilcileri ve maden işçileri de hazır bulundu. Maden işçileri işe selamlaşan Bayraktar, kafes ile -170 koduna indi. 

BAKAN BAYRAKTAR’DAN MADEN İŞÇİLERİNE TEŞEKKÜR

Bakan Bayraktar, maden işçileri ile programının ardından kameralar karşısına geçti. 6 Şubat depreminin yıl dönümünde maden işçilerine teşekkür etmek için Zonguldak’a geldiğini söyleyen Bayraktar; “Bugün buraya ülkemizin tamamını derinden sarsan 6 Şubat depremlerinin sene-i devriyesi vesilesiyle geldik. Diyeceksiniz; deprem bölgesi değil burası. Neden buradasınız? Özellikle madencilerimiz, geçtiğimiz yıl yaşanan bu büyük felakette çok büyük bir görevi yerine getirdiler. Biz de bu hafta sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere kabinedeki bütün arkadaşlarımız hem deprem bölgesindeki çalışmaları takip edebilmek, hemde depremzedelerimizin acılarına bir nebze merhem olabilmek için orada zamanımızı geçirdik. Cumartesi günü sayın Cumhurbaşkanımız ile Hatay’daydık. Ben de dün Adıyaman ve Şanlıurfa’daydım. Yine bölgede olmaya devam edeceğiz. Özellikle bugün buraya gelmek istedik zira; o bölgenin ve tüm bölgelerin madencilerimize olan teşekkürünü iletmek için geldik. Hakikaten onlarla ne kadar iftihar etsek az. Onlara bir kez daha sizlerin huzurunda şükranlarımı sunuyorum. 6 Şubat asrın felaketiydi ama; hemen, devletimiz bütün imkanlarıyla devlet ve millet el ele vermek suretiyle asrın felaketini asrın birlikteliğine döndürdük. Depremin hemen arkasından 2,3 hafta boyunca madencilerimiz sahadaydı. TTK’dan, TKİ’den, diğer madenlerden birçok arkadaşımız çok önemli bir görevi yerine getirdi. Ben Hatay’daydım; oradaki birçok vatandaşımız madencilerimizi büyük bir memnuniyetle karşılamışlardı. Adeta kendi canlarını hiçe sayarak, kahramanca bir görevi ifa ettiler. Elbetteki bir başka temennimiz de ülkemize bir daha böyle bir felaket tekrar Cenab-ı hak yaşatmaz. Her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bakanlığa geldikten sonra kendimize hedef olarak koyduğumuz en önemli şeylerden birisi; madencilerimizin bu kabiliyetini, bu çalışmalarını daha kurumsal hale nasıl getirebiliriz, bunun çalışmaları devam ediyor. İnşallah böyle bir şey yaşamayız ama; yaşarsak da en profesyonel şekilde buraya müdahale ederiz. Madencilerimizi de bu kapsamda daha kurumsal yapıda göreceğiz. 
Madenci kardeşlerimizle güzel bir zaman dilimi geçirdik. Onların sadece deprem anında değil, geri kalan kısımda ülkemizin arz güvenliği için, dışa bağımlılığın azaltılması için çok önemli bir görevleri var. Bunu da göz ardı etmemeliyiz. TTK bizim gözbebeğimizdir. Çok eski, Osmanlı’dan bugüne ülkemize katkı sağlayan önemli bir kurumumuz. Burayı daha işlevli hale nasıl getirebiliriz, üretimi nasıl artırabiliriz bu yönde de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi. 

BAKAN BAYRAKTAR’DAN İŞÇİ ALIMI AÇIKLAMASI 

Öte yandan Bakan Bayraktar, iki bin işçi alımı süreciyle ilgili de konuştu. Bayraktar; “Seçimlerden önceki dönemde sayın Cumhurbaşkanımız Zonguldak’a, Bartın’a ve bu bölgeye vermiş olduğu 2 bin kişilik işçi alımı müjdesi olmuştu. Bu işçilerimizi aldık, bir kısmı başladı. Bir kısmı şu an eğitimde. Şimdi oraya geçip o arkadaşlarımla da görüşeceğim.” diye konuştu. 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 16.02.20

Whatsapp Image 2024 02 07 At 16.02.14

Whatsapp Image 2024 02 07 At 16.02.17

Editör: Sudenaz Bolatcan