Memur zammı, emekli zammı ve asgari ücret zammı için Temmuz ayında belli olacak 6 aylık enflasyon ile yeni maaşlar da şekil alacak.

Mayıs ayı enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak. Nisan ayı TÜFE verisi, aylık yüzde 2,70 artış beklenirken, yüzde 2,39 artış yönünde açıklanmış ve yıllık enflasyon yüzde 43,68 seviyesinde gerçekleşmişti. Ancak Mayıs ayı enflasyon hesaplamasında değişikliğe gidiliyor. Tüm bunların yanı sıra yeni kurulacak ekonomi kabinesi de merak ediliyor. Bu hafta sonuna kadar kurulması beklenen yeni kabinenin ardından ilk adım maaş zamları için atılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu kabine ve enflasyon verisinin belli olmasının ardından hükümetin çağrısı ile toplanacak. Toplantıda Mayıs ayı verisi ile kesinleşecek olan 5 aylık enflasyon ilk etapta masada olacak. Toplamda 3 veya 4 toplantı sonrası yeni rakam netleşecek. Haziran ayı içerisinde her tarafın bir kez ev sahipliği yapacağı ve her hafta bir toplantı ile bir rakamda uzlaşılması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Enflasyon rakamlarının altında kalmayacak olan asgari ücret zammında 500 dolarlık alt sınır dikkate alınacak. Refah payı ile birlikte yapılacak zam oranının ise yüzde 30-35 arasında olması bekleniyor. Ayrıca asgari ücret zammında artan milli gelirin tüm tabana yayılması için düzenlemelerin de yapılacağı ifade ediliyor.

MEMUR VE EMEKLİYE EN AZ YÜZDE 45 ZAM TALEBİ

En düşük SGK ve Bağ-Kur emeklisi maaşı 7.500 TL olmuştu. Temmuz’da en düşük memur maaşı ise 22 bin lira olacak. Enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı ve refah payı ile buradaki artışın kademeli olarak bütün memur maaşlarına yansıması bekleniyor. Yapılan bu zammın memur emeklileri için de aynı şekilde maaşlarına yansıyacak.

Memur ve emekliye zamda Temmuz ayı öncesinde sendikalar toplantı trafiğine girecek. Toplantılarda masaya gelecek en net oran ise belli. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda kamu işçilerinin 2023’ün ikinci yarısında alacağı zam oranı yüzde 45 olarak açıklanmıştı.

TÜM MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamasında memurlar için önemli bir haberi daha vermiş ve sadece 4 meslek grubunu kapsayan 3600 ek göstergenin kapsamının değiştiğini açıklamıştı. Böylece birinci derecedeki tüm memurlar 3600 ek gösterge kapsamına alındı. Memurlar Temmuz zammının yanında bir de 3600 ek gösterge dolayısıyla 2.000 liraya yakın bir artışı maaşlarında görebilecekler.

Editör: Sinan Kabatepe