Almanya vizesi, Almanya’nın Alman vatandaşı olmayan kişilerden istediği resmi bir izin belgesidir. Almanya’nın verdiği vize ile diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilebilmektedir. Alman vizesi ile 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün ülkeye vizesiz giriş yapılabilmektedir.

Almanya Vize Türleri

Almanya vize türleri, seyahatin ne amaçla yapıldığına ve Almanya’da kalma süresine göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki çeşit Almanya vizesi vardır. Kısa süreli Almanya vizesi C tipi vize olarak adlandırılır. C tipi vize, Almanya’da en fazla 90 gün kalmak isteyenlerin başvurması gereken vizedir. Almanya uzun süreli vize ise D tipi vize olarak adlandırılır. Almanya’da 90 günden fazla kalmak isteyenlerin başvurması gereken vize, D tipi vizedir. Başlıca Almanya vize türleri şunlardır:

Başvuru hakkında detaylı bilgi için bakınız.

Almanya Turist Vizesi: Almanya turist vizesi, Almanya’yı turistik, tatil, eğlence, gezi için ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vizedir.

Almanya Ticaret Vizesi: Almanya’yı ticari amaçlarla ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vizedir. Aynı zamanda iş toplantıları, fuar ziyaretleri gibi sebeplerle Almanya’yı ziyaret etmek isteyenler de bu vizeye başvurmalıdır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Almanya’da yaşayan ailelerinin yanına taşınmak isteyenler ile Alman vatandaşı bir kişiyle evlenmek isteyenler Almanya’ya giriş yapmak için bu vize türüne başvuru yapmalıdır.

Almanya Öğrenci Vizesi: Almanya’da eğitim görmek isteyenlerin başvurması gereken vizedir. Almanya öğrenci vizesinin başvuru şartları ve süresi, eğitim alanına ve başvuru yapılan eğitim kurumuna göre değişiklik göstermektedir.

Almanya Çalışma Vizesi: Almanya’da çalışmak isteyenlerin alması gereken vizedir. Bu vizeye başvurabilmek için Almanya’da bulunan bir firma ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Almanya Vizesine Nasıl Başvurulur?

Almanya vizesi başvuruları vize danışmanlık merkezlerine başvuru yapılarak veya Almanya konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Almanya vize başvurusu, seyahatten en az 30 gün önce yapılmalıdır. Almanya vize başvurusu için, Almanya konsolosluğunun resmi web sitesinde vize başvuru formu doldurulmalı, ardından vize ücreti yatırılmalı ve son olarak konsolosluktan vize randevusu alınmalıdır. Almanya vizesi başvuru formu dikkatlice, hatasız bir şeklide doldurulmalıdır. Almanya vize başvuru formu doldurulmadan önce istenen belgeler eksiksizce hazırlanmalıdır. Başvuru formu doldurulduktan sonra bilgisayardan çıktısı alınmalı ve gerekli belgelerle birlikte vize randevu günü teslim edilmelidir.

Almanya Vize Başvurusunda Gerekli Belgeler

Almanya vize başvurusunda çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler vize türüne ve ülkede kalış süresine göre değişiklik göstermektedir. Almanya vizesi başvurularında istenen belgeleri eksiksizce hazırlamak çok önemlidir. Eksik bir belge olması durumunda, vize onay süreci uzayabilmektedir. Bu yüzden Almanya vizesi başvurusu yapmadan önce vize danışmanlık merkezlerinden vize türünüzü ve hazırlamanız gereken belgeleri, seyahatinizden en az 30 gün önce öğrenmeniz tavsiye edilir.

Pasaport

Vize başvuru formu

Son 3 ay içinde çekilen, arka fonu beyaz, 2 biyometrik fotoğraf

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çalışanlar için maaş dökümleri, çalışma belgeleri

Öğrenciler için öğrenci belgesi, kurumdan alınacak kabul belgesi

Sağlık seyahat sigortası

Uçak ve otel rezervasyonları

Almanya Vizesi Ücretleri

2023 yılı için Almanya vizesi ücretleri yeniden güncellenmiştir. 2023 yılı Almanya vize ücretleri Almanya konsolosluğu tarafından 13 yaşından büyük kişiler için 170 Euro olarak belirlenmiştir. 6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklar için Almanya vize ücreti 85 Euro’dur. Almanya vize başvurularında 6 yaşın altında olan çocuklar için herhangi bir vize ücreti alınmamaktadır.

Editör: Bayram Tomakin