Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı ve yönetimini başkanlık makamında misafir etti. Alaplılı gazeteciler, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a Ereğli’nin İl olmasını desteklediklerini belirttiler.

AGD Başkanı Doğan Bostancı, Alaplı’nın bir çok sorununun bulunduğunu ve Ereğli’nin İl olmasıyla ancak bu sorunların aşılacağını belirterek, şunları söyledi:

“Alaplı Gazeteciler Derneği olarak Ereğli İl Olsun projesinde size tam destek vermek için ziyaretinize geldik. Biz üzerine basa basa iddia ediyoruz. Ereğli’nin İl olması gerekiyor. İl olmayı hak ettiğine inanıyoruz. Ereğli’de Karadeniz Bölge Komutanlığı, TTK, Erdemir, OSB’si ile Ereğli Türkiye’deki bir çok ilden büyük güce ve nüfusa sahip.  Ereğli İl olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

Alaplı olarak bizim yaylalarımız var, bir tek çivi çakan yok. 2B sorunumuz çözülmedi. Hasanbalı Barajı var, Alaplı ve köylerinin sizin gibi cazibeli su almasını sağlayacak maalesef o baraj 2012 yılından beri olduğu yerde duruyor. Biz köy kökenliyiz. Yazın susuzluktan kırılıyor köyler. Bir hastane sorunumuz var artık yılan hikayesine döndü. Yüzlerce kişi 3-5 araba değiştirip Ereğli’deki hastaneye geliyor. Yüzde 30’u bitmiş ancak bir türlü ihaleye çıkartılıp insanlarımızın sağlık sorunu çözülmüyor. Ereğli İl olursa bu sorunlarımız çözülür.  Bu mücadelede sizin yanınızda olduğumuzu deklare ediyoruz.

BAŞKAN POSBIYIK: ALAPLI’NIN DESTEĞİNE ÇOK MEMNUN OLDUM

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Alaplı’nın bu desteğine çok memnun kaldığını belirterek şunları ifade etti:

“Çok memnun oldum. Büyük bir destek bizim için. Biz Ereğli’nin sadece Ereğli için il olmasını istemiyoruz.  Alaplı’sıyla, Gümeli’siyle, Gülüç, Kandilli, Ormanlı’sıyla hatta tüm köyleriyle beraber komple mağdur edilen, yardım alamayan bölgeler için İl olmasını istiyoruz.

‘İşte İl olacak ta ne olacak, vilayet binası yapılacak’ diyorlar. Bizim vilayet binasında değiliz. Bizim için önemli olan Zonguldak’tan bu tarafa, Ereğli’ye, Alaplı’ya yardım gelmiyor.  Dolayısıyla Ereğli İl olsun, 2 tane buradan milletvekili seçilsin, Alaplı’dan, Kandilli’den, Ormanlı’dan seçilsin. İl Genel Meclis Üyeleri buradan seçilsin. Dolayısıyla Ereğli İl olduğunda diğer yerler ilçe olduğunda devlet bütçesinden illere ayrılan paradan buraya da bir bütçe gelecek. Özel İdare alacak, köylere yolu, asfaltı, çöpü için hizmet edilecek, büyük gayret gösterilecek, 2 tane Milletvekili bu bölgeden olacak. 2 Milletvekili sadece mağdur olan bu bölgeler için çalışacak. Bizim amacımız, arzumuz hizmetlerin bu tarafa akması, istihdam sorununun çözülmesi, işsizlerin yüzünü güldürmek ve bütün teknik kuruluşlar, sosyal, kültürel kuruluşlar Ereğli’de hazır hale geldiğine göre zaten hak ediyoruz bunu. Hakkımızı bize versinler. Biz Ereğli İl olsun derken, Alaplı’nın, Gümeli’nin, Gülüç, Kandilli, Ormanlı’nın, tüm köylerin yüzü gülsün istiyoruz. Amacımız sadece vilayet binası yapılsın, vali gelsin diye bir arzumuz yok.  Biz hizmet alabilmek için bunu istiyoruz. Dün spor karşılaşması vardı. Kaynaşlı Belediye Başkanı yanımdaydı. Bana soruyor, ‘Sizin başka stadınız var mı?, Burası çok mu eski. Benim stadyum buradan daha iyi diyor.’ Utanıyoruz insanlardan. Statta antrenman yapanları izliyorum, sahayı 4’e bölüyor takımlar. Yetmiyor Ereğli’ye. Hala çevre yolu yapılmadığı için Devrek yol ayrımında büyük bir kargaşa meydana geliyor. Kendi haklarımızı bile kullanılmıyor. Ereğli Endüstri bölgesi yapılmak isteniyor. Ereğli’deki zenginlere sesleniyorum.  Eğer özel endüstri bölgesi yapılırsa Ereğli, neler çekeceğimizi önümüzdeki günlerde basın toplantısıyla Ereğli halkına anlatacağım. İleride termik santraller bile fabrikanın içerisinde kurulabilir.

Ereğli’nin İl olması konusunda Ticaret Odası Başkanımız bu konuda gayretli çalışması olduğunu biliyorum. Önümüzdeki günlerde platform toplantıları yapacaklar.”

WhatsApp Image 2023-10-16 at 16.05.57

Konuşmaların ardından birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

WhatsApp Image 2023-10-16 at 16.05.56 (1)

Editör: Can Özkan Kayabaşılı