Ancak airfryer fritöz yemek pişirmek için yağ yerine sıcak hava kullanmaktadır. Sonuç olarak, derin yağda kızartma yerine tüm yağ ve kaloriler uzak kalarak aynı çıtır dokuyu elde edebilirsiniz.

Airfryerlerde, yemek pişerken yemeğinizin etrafına sıcak hava üfleyen bir hava sirkülasyonu fanı bulunur. Bu, yemeğinizin her tarafının aynı anda pişmesi anlamına gelmektedir. Bu da geleneksel pişirme yöntemlerinden çok daha hızlı pişirme olanağı sağlamaktadır. Ayrıca geleneksel fırınlardan veya set üstü ocaklardan daha az enerji harcarlar. Dolayısıyla çevre için oldukça elverişlidir.

Airfryer Fritöz Kullanımı

Airfryer fritöz, yiyecekleri pişirmek için yağ yerine sıcak hava kullanır. Konveksiyonlu fırına benzer, ancak doğal konveksiyon yerine zorlamalı konveksiyon kullanır. Bu, fritözde ısıtma elemanı olmadığı anlamına gelmektedir.  Sıcak hava, pişirilen yemeğin etrafında dolaşır ve aynı zamanda yüzeyinin çıtır çıtır olmasına ve aynı zamanda içinin iyice pişmesine yardımcı olur. Geleneksel kızartmadan daha az zaman alır çünkü cihazı açmaya ve çevirmeye gerek kalmamaktadır. Airfryer fritöz modellerini ve fiyat seçeneklerini incelemek ve satın almak için https://shop.kenwoodworld.com.tr/airfryer sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Bayram Tomakin