Kahramanmaraş merkezli depremlerde eşi ve 6 yaşındaki oğlu ile enkaz altında kalan ve sol bacağı ampute edilen 44 yaşındaki Adem Turan, Zonguldak'ta özel bir medikal firmasında yapılan protez sayesinde 5 ay sonra yeniden ayağa kalktı.

Adıyaman merkezde yaşayan Turan, 6 Şubat'taki depremlerde eşi ve 6 yaşındaki oğlu ile yaşadıkları 9 katlı binanın çökmesi sonucu enkaz altında kaldı, 7 saat sonra enkazdan oğlu ile birlikte yaralı çıkartılan Turan, eşini kaybetti.

Moloz yığınları altında kalan ayağı kesilen ve Adıyaman'da yapılan ilk müdahalenin ardından İzmir Şehir Hastanesi'ne sevk edilen baba Turan, yaklaşık 1 ay yoğun bakımda kaldı ve daha sonra taburcu edildi. Ağabeyinin öğretmen olarak görev yaptığı Karadeniz Ereğli'ye gelen Adem Turan, 6 yaşındaki oğlu ve bölge insanının sevgisi ile yeniden ayağa kalktı. Adıyaman merkezde pazarlama firmasında çalıştığını, oğlu ve eşi ile birlikte yıkılan 9 katlı binanın 6'ncı katında oturduklarını anlatan Turan, gazetecilere, "Enkazda kaldık, eşimi kaybettim, 6 yaşında bir oğlum var. Depremden sonra hastaneye kaldırıldığımda ayağım kesildi, 3 gün sonra İzmir'de bir hastaneye sevk edildim, 1 ay yoğun bakımda kaldım. Tedavim sürecinde de oğlum Aydın'da teyzesinde kalıyordu." dedi.

Tedavisinin ardından Karadeniz Ereğli'ye geldiğini devletin ve hayırseverlerin desteği ile Kırmacı Mahallesi'nde bir binaya yerleştirildiğini söyleyen Turan, şunları söyledi:

"Evin bulunduğu alanın hemen yakınında Fiziksel Engelliler Derneği vardı, oraya gelip gitmeye başladım ve başkan İsmail Şentürk ile tanıştık. Kendisinden Allah razı olsun. Tekerlekli sandalye sonra akülü araba temin etti, 5 ay gibi süreçte onlarla idare ettik. Buraya geldikten 1 ay sonra da oğlumu getirdim, ana okuluna yazdırdık. Her gün de buradayım evime çok yakın."

Fiziksel Engelliler Derneği'ne geliş gidişlerinde engellileri görünce yaşama motive olmaya başladığını ve kendisini toparladığını ifade eden Turan, "Herkes yanımızda oldu. Sağ olsun protez bacağımı taktım, ayağa kalktığımda zaten dünyada büyük bir sevinç yaşadım, o sevinci, mutluluğu anlatamam. Çocuğumun etkisi, buradaki insanların sevgisi ile çok değerli insanlar var. Tedavi sürecim de güzel geçti. 5 ay sonra Zonguldak'ta bir medikal merkezinde yapılan protez takıldı. Zorluk yaşamıyorum. Hayır severlerin sayesinde ayağımı taktım şuanda mutlu bir şekilde yürüyorum, hayata devam ediyoruz." sözleri ile konuştu.

Yaşadıkları sürecin çok zorlu geçtiğini zihinden depremi atamadığına da dikkati çeken Turan, "Rabbim kimseye bu duyguları yaşatmasın. Derler ya düşmanıma bile yaşatmasın diye, gerçekten çok zor bir süreçti. Halen etkisi var mı tabi ki var. Kayıplarımız var, akrabalarımız, yakınlarımızı kaybettik. Hayatın akışı bir anda değişebiliyor, bunlara da şükür. "

Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk de açıklamasında, ilçede görev yapan ağabeyinin yanına geldiğini burada Kaymakamlığın ve hayır severlerin destekleri ile kendisine ev tutulduğunu anlatarak, "O evde bize çok yakındı. Adem'in bir tekerlekli sandalyesi vardı, yanımıza geldi, tanıştık. Kendisine hemen akülü tekerlekli sandalye verdik. Daha sonra ayağındaki yarasının geçmesini bekledik. Daha sonra kendisi ile MÜSİAD Karadeniz Ereğli Şubesi'ne gittik, durumunu anlattık. Şube Başkanı Temel Gülbay ve yönetim kuruluna sorunlarımızı anlattık. Valilik ve Kaymakamlığa gitseydik sorunumuzu onlar da çözerlerdi ama MÜSİAD'a gitme gereği duyduk. Bizleri kırmadılar. Protezi yapan firma ile kendileri görüşüp Adem'i 5 ay sonra ayağa kalkıp yürütmesini sağladılar, emeği geçenlerden Allah razı olsun. Allah milletimize devletimize bir daha böyle bir felaketler yaşatmasın, göstermesin. Çok büyük acı" ifadelerine yer verdi.

Editör: Sinan Kabatepe