CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, Erdoğan 'ın kabine toplantısı ardından açıkladığı fındık taban fiyatlarına tepki gösterdi. Ertuğrul, “Maliyetler yüzde 100-200 artarken, fiyatı yüzde 58 artırmak çiftçinin alın terine ihanettir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada, fındık taban fiyatlarını açıkladı. Erdoğan, fındığın kilogram fiyatının Giresun kalite fındık için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başına 82 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini duyurdu.
CHP Zonguldak Milletvekili Eylem ERTUĞRUL, Erdoğan' yaptığı yazılı açıklama şöyle; Açıklanan fındık fiyatı milli bir ayıptır! Fındık fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini, maliyet giderlerini, çiftçinin durumunu, taleplerini gündeme getirmiştik. Zamlar aldı başını gitti. Daha neye ne kadar zam gelecek, üretici bahçesine ilaç alabilecek mi, gübre alabilecek mi belli değil. Fındık hasadı zordur. Üretici yevmiye maliyetlerini nasıl karşılayacak? Açıklanan fiyat neredeyse maliyetlerle başa baş durumda. Açıklanan bu fiyatlar sonrası çiftçimiz sobada yakarım yine de fındığımı yok pahasına vermem noktasına gelmiş durumda. Hükümet bunun ne demek olduğunun farkında mı? Üreticimizin, üretici örgütlerimizin talepleri dikkate alınmadı. Yine tekelcilerin eline bırakıldı. Üreticimizin alın terinden uluslararası tekelciler nemalanacak. Açıklanan fiyat üreticimizin alın terine ihanettir, kabul edilemezdir! Dedi. 

Editör: Sinan Kabatepe