Bolu'da, 2 yaşında başladığı bisiklet sporunu yıllardır sürdüren, yüksek merdivenlerden inen, ön tekerini söktüğü bisikletiyle tek teker üzerinde dakikalarca giden Bedir Çetinkaya (14), Türkiye'nin en iyi bisiklet sporcusu olmak için her gün antrenman yapıyor. Bedir Çetinkaya'nın hayatı, ailesinin, 2 yaşındayken aldığı bisikletle değişti. Tutkuyla yaptığı sporda, 12 senedir bisiklet üzerinde yaşayan sporcu, kendini geliştirmek için akrobatik hareketler öğrenmeye başladı. Yüksek merdivenlerden inen, tek tekerlek üzerinde giden ve zor yerlerden bisikletiyle çıkan Bedir Çetinkaya, Türkiye'nin en iyi bisiklet sporcusu olma hedefiyle her gün kentin farklı noktalarında antrenman yapıyor.

BURAK UZUN'DAN ETKİLENMİŞ

Sosyal medyada paylaştığı bisiklet videolarıyla beğeni toplayan, dağ bisikletiyle tepeden aşağı hızla inilip zamana karşı yarışılan spor dalı 'Downhill'in Türkiye'deki ilk şampiyonu Burak Uzun'dan etkilendiğini belirten Çetinkaya, "Uzun zamandır bisiklet sporuna ilgim var, bunun üzerine çalışıyorum. 2-3 yaşında beri sürüyorum. Burak Uzun adlı Türkiye şampiyonu ağabeyimiz var, onun videolarını izledim. O şekilde, 'Ben de bunları yapabilirim' dedim. Küçüklüğümden başladım. O zamandan beri bu hareketleri yapıyorum. 3 senedir çalışıyorum. Ön kaldırabiliyorum, bir yerlerden inebiliyorum, tekerleksiz sürüyorum. Arka kaldırıyorum, bunu herkes yapar zaten. Onun haricinde tek teker üzerinde birkaç tane daha hareket yapıyorum" dedi.

'HAYALİM OLDUĞU İÇİN DEVAM EDİYORUM'

Kendisini geliştirmek için çabaladığını anlatan Çetinkaya, şunları söyledi:

"Dağdan iniş gibi sporlara katılmayı çok istiyorum. Dağdan 100 metrede son hız iniyorsam, onu daha da geliştirmeye çalışıyorum. 300 metrede inmeye çalışıyorum, mesela tek teker. Yokuş aşağı tek teker deniyorum, daha uzun gidebilmek için. Caddede rekor kırmaya çalışıyorum. Onun gibi kendimi geliştirmeye çalışıyorum. 50 kilometre hızla tek tekere kalkmıştım. Yaptığım işin tehlikesinin farkındayım. Ailem de pek sıcak bakmıyor. Genellikle korkuyorlar, 'Yapma' diyorlar ama benim bir hayalim olduğu için devam ediyorum. Bir sürü tehlike atlattım ama hala devam ediyorum. Ölüme yakınlaştık ama korku yok hala."

Editör: Can Özkan Kayabaşılı