Sahil bandında kitapla buluştular...

29 Mart 2017 Çarşamba 16:44

Sahil bandında kitapla buluştular...

Sahil bandında kitapla buluştular...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Kütüphaneler haftası dolayısıyla sahil bandında okuma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan çocuk kitapları yazarı Nurgül Ateş, çocukların okuduğu kendi kitaplarından sorular sorması ve alternatifler üretmelerinin kendisini çok memnun ettiğini kaydetti.

Ereğli İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nce, Ereğli Soroptimist Kulübü katılımıyla, 53. Kütüphaneler haftası kapsamında ülke genelinde ’81 İlde Kitap Okuyoruz’ başlığı altında, bu yıl 5.’si düzenlenen  etkinlikte Yaklaşık 700 öğrenci ve vatandaş, Ereğli Sahil bandında bulunan Herkül heykelinin etrafında topluca kitap okudu.Etkinlik çerçevesinde, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nce, kütüphaneye bağış olarak gelen kitaplardan 300 kadarı okurlar ve öğrencilere dağıtıldı.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları ve Daire Müdürleri de etkinliğe katılarak kitap okudu.Etkinlik kapsamında çocuk kitapları yazarı Nurgül Ateş, okurları ile söyleşiler gerçekleştirdi, kitaplarını imzaladı.Ateş, Ereğli’de düzenlenen etkinlikte çocukların ilgisinden mutlu olduğunu belirterek, “Kütüphane çok güzel bir etkinlik hazırlamış. Daha önceden kitapların öğrencilere ulaşmasını sağlamış. Çocuklar kitapları okumuşlar. Kitaplar üzerine merak ettiklerini soruyorlar. Çok hoş bir şey. Kendileri akıl yürütüyorlar. Bana alternatifler sunuyorlar. Mesela seri kitaplarım için olmasını istediklerini söylüyorlar. Bununla karşılaşmak çok güzel bir duygu. Bir yazar olarak okunduğunu fark etmek, onarın yazdıkları ile ilgili fikirlerini söylemesi eşsiz bir duygu. İlçe Halk Kütüphanesi yetkilileri çok güzel bir programa imza atmışlar, kendilerini tebrik ediyorum” diye konuştu.

Okuma etkinliğine katılan Hamzafakılı İlkokulu öğrencisi Emirhan Kanyılmaz bütün çocuklara öğrenmeleri ve okumalarını söylemek istediğini belirterek, ““Kitap okumayı çok seviyorum. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.”

Öğrencilerden Şerefcan Kuru da, kendilerini okuma etkinliğine öğretmenlerinin getirdiğini ve burada olmaktan ötürü çok mutlu olduğunu söyledi.

Ereğli Soroptimist kulübü yönetimi de daha önce kırtasiye yardımı yaptıkları  birleştirilmiş sınıflarda eğitim gören Şamlar İlkokulu, Hamzafakıhlı Akpınar İlkokulu ve Gebe İlkokulu’ndan getirdikleri öğrenciler de sahil bandında kitap okuyarak etkinlik sonunda Yazar Nurgül Ateş ile sohbet etti. Çocuklar etkinlik sonrasında öğle yemeğinin ardından yeniden köye gönderildi.

Yorumlar