Mevsim değişikliği ve KIŞ’ a merhaba…

Vahap Akbulut

9 Ekim 2019 Çarşamba 15:37

Mevsim değişikliği ve KIŞ’ a merhaba…

Mevsim değişikliği ve KIŞ’ a merhaba…

Malum, sonbahar ve kış kapıdan bakmaya başladı. Dolayısıyla mevsim değişikliklerinde bağışıklık sistemlerimiz bir dizi bocalama yaşarlar.

Bizler hastalandığımızda bir düzine ilaç kullanmak yerine aslında kendimizi koruyabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek olası bir hastalanmamızda kullanacağımız ilaçların yan tesirlerine maruz kalmayabiliriz. 

Öncelikle sağlıklı kalmanın ilk şartı egzersizdir. Beden ile çalışıp vücudumuz toksinleri ter ile dışarı atmıyorsa, kendinize bir spor aktivitesi seçmemiz şarttır. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme acıkmadan yemek yememeli fazla doymadan yemeye son vermeliyiz.

Mevsimsel ve tabii gıdalar tüketmeniz. Bu gıdalar mümkün olduğunca doğal yetiştirilmiş ve trans yağlardan uzak olmalıdır. Asla ve asla paketli raf ömrü uzun Temel gıdalar tüketmemeliyiz.  İçinde bulunduğumuz Mevsime nazır en az haftada iki kere balık tüketmek bedeninize iyi gelecektir.

Ayrıca mevsimsel sebze yemekleri ve bu yemekleri tereyağı yada zeytin yağı ile yapmalıyız. Unutmamalıyız ki beslenmemize dikkat etmek maddi olarak külfetli gözükse de huzurlu ve sağlıklı bir yaşam için yerinde bir karar olacaktır. ...

Bunun yanı sıra birçoğu da ülkemizde yetişen sağlıklı şifalı bitkiler ve doğal ürünlerden destek almak gerekebilir. Sabahları bir su bardağı ılık suya bir çorba kaşığı doğal sirke konarak içmemiz güne güzel başlamanın ilk adımıdır. Kahvaltıdan 15 dakika önce ise yarım kâse doğal ev yoğurduna bir çorba kaşığı kestane balı bir çay kaşığı zerdeçal bir çay kaşığı zencefil bir çay kaşığı polen karıştırarak yenirse bağışıklık sistemimiz tavan yapacaktır. 

Kahvaltı da ise tatlıları ve tuzluları birbirine karıştırmadan ya tatlı ile ya tuzlu ile kahvaltı yapmalıyız.    Akşam yemeğini ise çok hafif ve mümkünse tek çeşitle atlamalıyız.  Son olarak ise uyumadan 1 saat önce bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı mumiyo ekstratı, bir çay kaşığı Harnup ekstratı bir çay kaşığı üzüm çekirdeği ekstratı koyarak içebiliriz.

Kendine bu iyiliği yapan her birey kolay kolay hastalanmaz halsizlik yorgunluk çekmez hayata ve yaşama dair düşünceleri daha olumlu olur...

Sağlıcakla kalın...

Vahap Akbulut

Yorumlar