Eşini ezmişti… Yargılanmasına başlandı…

10 Temmuz 2018 Salı 17:23

Eşini ezmişti… Yargılanmasına başlandı…

Eşini ezmişti… Yargılanmasına başlandı…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde boşanmak üzere olduğu eşine otomobili ile çarpıp kaçtığı iddia edilen kocanın yargılanmasına başlandı. Mahkeme heyeti A.Ö. kanser hastası olmasından dolayı tutuksuz yargılanmasına karar verirken, olay dosyası da Zonguldak Ağır ceza mahkemesine gönderildi.

8 Haziran günü Süleymanlar Mahallesi Adliye sarayı önünde meydana gelen olayda İddiaya göre eşi boşanmak üzere olan Aydın Ö. (38) adliye binasında eşi Yasemin Ö.’den (35) hafta sonu için çocuğunu aldıktan sonra arabasına gitti. Eşi Yasemin Ö.’nün adliyeden çıkışını bekleyen Aydın Ö. Eşinin adliye binasından çıkması ile birlikte aracını eşinin üzerine sürmüş ve çarparak olay yerinden kaçmıştı. Kazada ağır yaralanan Yasemin Ö, kaldırıldığı Devlet hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Kazadan sonra olay yerinden kaçan daha sonra polise teslim olan Ayhan Ö. Adliyeye sevk edilmiş ve serbest kalmıştı. Bugün görülen ilk mahkemede Aydın Ö. Nün yargılanmasına başlanırken, Adam yaralama ile yargılanmasına başlanana Aydın Ö. Mahkeme heyetinin tanıklar ve deliller ışığında aldığı karar sonrasında ‘Adam Öldürmeye teşebbüs’ suçundan yargılanmasına karar vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Daha önce hüküm aldığı cezadan dolayı cezaevinde olan ancak kanser hastası olmasından dolayı o cezadan tahliye edilen Aydın Ö. Mahkeme heyeti taraşından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

KADIN PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA

Zonguldak Ereğli Kadın Platformu ilçede yaşanan kadına şiddet olayına tepki amacıyla basın açıklaması yaptı. Platform Sözcüsü Av. Mine Yılmaz, “Şiddet görmek kadının tarihsel kaderi değildir, bir kadının daha gözümüzün önünde katledilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu, ilçede yaşanan kadına şiddet olayına tepki amacıyla, Kdz Ereğli adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Platform sözcüsü Av. Mine Yılmaz’ın okuduğu açıklamada, 8 Haziran Günü Ereğli’de bir kadın arkadaşlarının boşanmak istediği eşi tarafından saldırıya uğradığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı olmasına rağmen A.Ö arkadaşımız Y.Ö’nün çalıştığı kuruma rahatlıkla gidebilmiştir. Aynı gün A. Ö saat 17.00 gibi kiraladığı araçla adliye önünde Y.Ö’ye öldürme amacıyla kasıtlı olarak arkadan çarpıp kaçmıştır. Acilen hastaneye kaldırılan Y.Ö ciddi şekilde yaralanmıştır. Belinde, kaburgalarında, köprücük kemiklerinde kırıklar, akciğerinde kanama vardır.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan A.Ö, 10 Haziran’da ifade vermeye gitmiş, ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Daha sonra adliye önünde basın açıklaması yaparak bu açıklamayı kınadık. Saldırgan o gün tutuklanmıştır. Y. Ö isimli arkadaşımızın bugün duruşması vardır.”

“GERÇEK KORUMA İSTİYORUZ”

“Adaletin sağlanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç kadın ölmeli Kaç kadın işkence görmeli? Kaç kadın tacize, tecavüze uğramalı? Buradan kadınlar olarak bir kez daha haykırıyoruz. Artık yeter. Öldürülmek istemiyoruz. Hükümet bu katliamları durdurmak için daha ne bekliyor? Kâğıt üstünde kalması muhtemel yasalar değil, acil önlemler istiyoruz. Biz kadınların talepleri oldukça açık ve nettir. Öldürülmeden önce ve gerçek koruma istiyoruz.

“KADER DEĞİL”

Tüm toplumsal mücadeleler ile kaderini birleştiren kadın mücadelesinin sonucunda, kadınların katledilmediği günleri kuracaklarına inandıklarını ifade eden Yılmaz, “Şiddet görmek kadının tarihsel kaderi değildir. Bir kadının daha gözümüzün önünde katledilmesine izin vermeyeceğiz. Adaletin yerini bulacağı güne kadar, Kdz. Ereğli Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması esnasında hazır bulunan platform üyeleri, “Y.Ö yalnız değildir”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” gibi sloganlar attı. Basın açıklamasının ardından, Platform üyeleri Y.Ö’ye saldırı olayında mahkeme sürecini izlemek için Karadeniz Ereğli Adliyesine girdiler.

Yorumlar