Diyarbakır’a damga vurup,Kırşehir’de gönüllere taht kurdular

26 Haziran 2019 Çarşamba 00:17

Diyarbakır’a damga vurup,Kırşehir’de gönüllere taht kurdular

Diyarbakır’a damga vurup,Kırşehir’de gönüllere taht kurdular

Zonguldak’ın Ereğli ilçe belediyesi Halk Oyunları kulübü Diyarbakır’da düzenlenen Halk Oyunları Türkiye şampiyonasına katıldı. Kırşehir yöresine ait oyun ile katıldığı şampiyonada Ereğli ekibimiz 7. liği elde etti.

Ereğli belediyesi Halk Oyunları kulübü, İl ve bölge de yapılan halk oyunları yarışmalarında gösterdiği üstün başarı ile birincilikleri kazanarak Türkiye şampiyonasına gitmeye hak kazandı. Diyarbakır’da düzenlenen ve 13 halk oyunu kulübü ve ekibinin katıldığı yarışmada Ereğli ekibi, Cemil Soydan hocanın yönetmenliğinde 7. liği elde etti. Bugüne kadar Türkiye şampiyonasına ilk kez katılan Ereğli Halk Oyunları ekibi, dereceye girdiği Kırşehir yöresine ait oyunla Kırşehir’ de adından söz ettirdi.

Kırşehir medyasında çıkan haberde “Ereğli Belediyesi tarafından kurulan Halk Oyunları Kulübü, Kırşehir türküleri ve halkoyunları ile yıllardır yarışmalara katılırken; birçok tören ve açılışlarda Kırşehir kültürünü yaşatıyorlar. Kırşehir halkoyunlarının sahipsizliği ve bu kültürün yaşaması için yıllarca kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalışan derke ve kulüpler, şehrin yöneticilerinden ilgi ve destek görmeyince halkoyunları ekipleri dağılıp gitti. Karadeniz Ereğli Belediyesi Halk Oyunları Kulübü, son olarak Diyarbakır'da düzenlenen Türkiye Finalinde Kırşehir türkülerini seslendirip, halkoyunları gösterisi yaptı. 13 ekiple yarışan Karadeniz Ereğli Belediyesi Halk Oyunları Kulübü, yarışmada Kırşehir yöresi halk oyunları ile 7'nci oldu” sözlerine yer verildi.

Diğer yandan Ereğlİ belediye Başkanı Halil Posbyık tarafında alınan başarıdan dolayı tebrik edilen halk oyunu ekibinin Festival'in birinci günü olan 5 Temmuz Cuma akşamı ana sahneye çıkacakları öğrenildi. 

Yorumlar