“Ereğli’nin enerjisini ortaya çıkarmalıyız!..”

28 Eylül 2019 Cumartesi 16:26

“Ereğli’nin enerjisini ortaya çıkarmalıyız!..”

“Ereğli’nin enerjisini ortaya çıkarmalıyız!..”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli’nin enerjisini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.  Sanat yönünden, kültür yönünden, resim yönünden, spor yönünden, diğer konularda Ereğli’nin enerjisi nedir? Bizim bildiğimiz, bilmediğimiz enerjiler var. Ama onlar kenarda köşede kalmış kimsenin haberi yok” dedi.

Müzik araştırmacısı Ogün Sinan’ın film müzikleri, ilk 45'likler, Türk pop ve rock müziğine yön veren sanatçılar üzerine sunumu ve plak dinletisi ve plak sergisi, Cehennem Ağzı bölgesindeki Ayazma Mağarası’nda gerçekleştirildi.

Etkinliği, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık, belediye başkan yardımcıları ve çok sayıda müziksever izledi. Dinleti öncesinde Ayazma Mağarasına gelen vatandaşlar, çeşitli kategoriler halinde düzenlenen plak ve plak kapakları sergisi’ni dolaşarak nostaljik bir yolculuğa çıkma fırsatı buldu.

“ENERJİYİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dinleti öncesinde yaptığı selamlama konuşmasında, fikrin kendisine getirildiğinde memnuniyetle kabul ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Ereğli’nin enerjisini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.  Sanat yönünden, kültür yönünden, resim yönünden, spor yönünden, diğer konularda Ereğli’nin enerjisi nedir? Bizim bildiğimiz, bilmediğimiz enerjiler var. Ama onlar kenarda köşede kalmış kimsenin haberi yok. Veya belli kısımlarda kendi aralarında bir şeyler yapıyorlar ama haberimiz olmuyor. Ogün Sinan da bu değerlerden bir tanesi. Belki Ereğli dışında bu tür programlar yaptı ama Ereğli’de henüz tanınmıyor. Siz de hissediyorsunuz konuşmasını, yürekten konuşuyor, heyecanla konuşuyor. Tamamen kendisini bu işe vermiş değerli bir öğretmenimiz.”

“DESTEK VERMEYE HAZIRIZ!”

Bu tür değerleri toplumla buluşturmak gerektiğini ifade eden Posbıyık şöyle devam etti:

“Toplumun her kesiminden marifetleri olan, yapabilecekleri olan ama ortaya çıkamayan değerleri ortaya  çıkarmak ve ilçede sanatın, kültürü, sporu, sanatı daha da ileri götürmek durumundayız.   Bu konuda iyi bir çalışma yapıyoruz.  Bugün gerçekten çok mutlu oldum. Ortam çok güzel.  Bu tür programlar sık sık ilçede olması lazım. Arkası kesilmeden olması lazım. Ereğli belediyesi olarak bu tür sanatsal faaliyetlerin hepsine destek vermeye hazırız açık ve net olarak söylüyorum.

Ereğli bilgi birikimi bakımından, kültür bakımından, sanat bakımından gerçekten birikim çok yüksek bir ilçe ama bunu gereği kadar dışarı duyurmuyoruz. Bunu duyurmamız lazım. Ne kadar başarılı olursanız olun, ne kadar iyi şeyler yaparsanız yapın, bunu topluma duyuramıyorsanız o hareket başarısız bir harekettir.”

“ŞOV YAPACAKSIN!”

Kendisi için zaman zaman “Şovcu Başkan” denildiğini ifade eden Posbıyık şunları söyledi:

“Evet ben şovcuyum, şovun en iyisin yaparım. Şovcu olmasam başarılı olamam. Yaptığın işi duyuracaksın çevreye. Kapalı gruplarda konuşarak başarını duyuramazsın. Ortalığa duyurmak için reklamını, ortamları hazırlamak lazım. Bugün de onlardan birini yaşıyoruz. Değerli bir arkadaşımızın hassas bir noktadan sanata verdiği değeri ben de öğrenmiş bulunuyorum. Bunun için altyapı hazırlayan herkesi kutluyorum.”

SİNAN: “KEYİF ALARAK YAPIYORUM”

Müzik Araştırmacısı Ogün Sinan, etkinliğe katılanlara ve destek verenlere teşekkür ederek başladığı sunum konuşmasında,  böyle bir proje aklında oluştuğunda, derdinin plak kapaklarıyla bir sergi açabilmek ve müzik ve pop tarihini görsel olarak anlatabilmek olduğunu ifade etti.

Fikrini paylaştığında, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın desteğiyle etkinliği düzenlediklerini belirten Sinan, “Bu işi keyif aldığım için yapıyorum. Profesyonel mesleğim bu değil. Hala hayalini kurduğum, bir gün benim olur mu diye düşündüğüm plaklar var. Bu mekanda ve sonrasındaki programlarda, bu sergiyi yaptıktan sonra, bunların içerinden birkaç plağı bugüne özel çalalım, sonraki programlarda sadece konu üzerinde yürüyelim. Bir gün pop tarihini yapalım, bir gün sadece Sezen Aksu çalalım, Tanju Okan çalalım. Bir gün Eurovision şarkılarını çalalım. Böyle devam edeceğiz” diye konuştu.

ONUNCU YIL NUTKU İLE BAŞLADI…

Ogün Sinan, dinletisine Cumhuriyetin Kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku’nu söylerken kaydedilmiş bir plağı dinleterek başladı.

Plakların aynı zamanda kaydedildiği dönemden tarihi izler taşıdığını belirten ve buna örnekler sunan Sinan, Berkant’ın “Samanyolu” ve Melike Demirağ-Şanar Yurdatapan ikilisinin “Arkadaş” şarkısıyla başladığı 45’lik plak dinletisinde, Türk Müzik tarihinin köşe taşı sayılan parçalardan örnekler sundu. 

Etkinliğin, müzik tarihinin farklı sayfaları ve yeni plaklarla ayda bir gün müzikseverleri buluşturacağı kaydedildi.

Yorumlar